دوچرخه سواری جاده

دوچرخه سواری جاده چیست

کلیه ورزشهای دوچرخه ای زیر نظر اتحادیه جهانی دوچرخه سواری ( UCI) اداره می شوند. دوچرخه سواری بطور کل به 3 بخش جاده ، پیست و کوهستان تقسیم می شود.
مسابقات جاده در طول هر سال بصورت تورهای مختلف برگزار می شوند. 3 مسابقه مهم سال بترتیب زمانی جیرو دی ایتالیا (دور ایتالیا) ، تور دو فرانس (دور فرانسه) و ولتا اسپانیا (دور اسپانیا) هستند که در این بین تور دو فرانس با بیش از 100 سال قدمت ، معتبر ترین مسابقه سال است.
بجز 3 مسابقه مهم سال ، تورهایی مثل پاریس-نیس ، تور آدریاتیکو ، دور باسک و دور آلمان هم از مسابقات مطرح هستند. بطور کل تورهای معتبر در اروپا و در کشورهایی مثل فرانسه ، ایتالیا ، اسپانیا ، آلمان ، هلند ، سوییس و بلژیک برگزار می شوند.
تعداد مراحل تورهای مختلف متفاوت است و هر ساله نیز تغییر می کند. تعداد مراحل تور دو فرانس بیش از 20 مرحله (21) است و در مسابقات سطح پایینتر معمولا تعداد مراحل بین 6تا 10 است.
در مسابقات تور در پایان هر مرحله نفرات برتر معرفی می شوند و در پایان کسی که در مجموع تمام مراحل زمان کمتری داشته باشد ، بعنوان قهرمانی تور می رسد.

· از نفرات برتر مراحل مختلف تورها زمانهایی بعنوان جایزه کسر می شود.
· در پایان هر مرحله ، یک پنجم زمان نفر اول محاسبه شده و دوچرخه سوارانی که تا بعد از این زمان از خط پایان عبور نکنند ، از مسابقه اخراج شده و حق شرکت در ادامه مراحل را ندارند. برای مثال اگر نفر نخست در 5 ساعت از خط پایان بگذرد ، سایرین باید تا یک ساعت بعد (جمعا 6 ساعت) حتما مسابقه را تمام کنند در غیر اینصورت اخراج می شوند. البته این درصد بسته به قوانین تورهای مختلف تغییر می کند.
· در تورهای مختلف ، مراحل از لحاض کوهستانی بودن متنوع هستند و بهمین دلیل بعضی از دوچرخه سواران در مراحلی خاص به موفقیت می رسند و در سایر مراحل تنها تلاش می کنند که از تور اخراج نشوند.
· مسافت تورهای حرفه ای بطور متوسط حدود 200 کیلومتر است که طی کردن این مسافت معمولا بیش از 5 ساعت بطول می انجامد. البته در مسابقات سطح پایین تر این مسافت کمتر می شود.
· دوچرخه سواران بصورت تیمی (و نه کشوری) در مسابقات تور شرکت می کنند و تیمهای دیسکاوری چانل ( یو اس پستال سابق) ، فاسا بورتولو ، کوئیک استپ ، لیک وگاز و رابوبانک تیمهای مطرح جهان در مسابقات تور هستند.
· در تورهای مختلف همواره یک یا دو مرحله بصورت تایم تریل (Time Trial) برگزار می شود. در این گونه مراحل دوچرخه سواران به فاصله یک دقیقه از هم حرکت می کنند. مراحل تایم تریل همواره تعیین کننده ترین مراحل برای تعیین قهرمان تورها هستند. برای مثال قدرت لانس آرمسترانگ در مراحل تایم تریل یکی از دلایل سلطه 7 ساله او بر تور دو فرانس بود. (در بعضی تورها مسابقه ای بنام تایم تریل تیمی هم برگزار می شود)
· UCI در طول سال مسابقاتی تحت عنوان پرو تور بصورت تک مرحله برگزار می کند و در پایان سال قهرمان بر اساس امتیازات کسب شده معرفی می شود. (مانند مسابقات فرمول 1) البته هر سال یک مسابقه تحت عنوان قهرمانی جهان هم برگزار می شود که تنها مسابقه ای است که دوچرخه سواران با نام کشورشان شرکت می کنند.
· در این رشته عملکرد تیمی بسیار مهم است و دوچرخه سواران همواره تلاش می کنند تا در باد سایرین حرکت کنند. بهمین دلیل در هر تیم چند لیدر (رهبر) حضور دارند که باقی اعضای تیم برای موفقیت آنها تلاش می کنند.
· در تمام تورها به نفرات برتر گذرنده از خط مرتفع ترین نقطه هر مرحله امتیازاتی داده می شود و در پایان نفر اول بعنوان قهرمان کوهستان می رسد. ضمنا عنوان قهرمان امتیازی هم به کسی می رسد که در پایان خطها عملکرد بهتری داشته باشد.
· در هر مرحله از تور نفرات برتر در بخشهای قهرمان زمانی ، قهرمان کوهستان ، قهرمان امتیازی و قهرمان جوان و … پیراهنهایی به تن می کنند که بیانگر عنوان آنهاست. برای مثال پیراهن قهرمان تور دو فرانس زرد رنگ و چیرو دی ایتالیا صورتی است.
· در بسیاری از تورها پیش از شروع مرحله اول تور ، یک مسابقه پرولوگ (پیش مسابقه) برگزار می شود که یک مسابقه تایم تریل مسافت کوتاه (در حد 1 تا 2 دقیقه) است.
· دوچرخه سواری جاده در المپیک و بازیهای آسیایی در بخشهای زنان و مردان و به دو صورت استقامت و تایم تریل برگزار می شود. (جمعا 4 مدال)
· بسیاری از دوچرخه سواران تنها به فتح مراحل فکر می کنند و قهرمانی تور هدف آنها نیست. بهمین دلیل است که عده ای مانند تام بونن (قهرمان جهان) ، آلساندرو پتاکی ، پائولو بتینی (قهرمان المپیک) ، اریک زابل و بادن کوک که مسابقات بسیار زیادی را در هر تور فتح می کنند ، جایی در رده بندی کلی ندارند. این عده در مراحلی که تخصصی آنها نیست تنها به ذخیره کردن انرژی و حداقل تلاش برای حذف نشدن فکر می کنند. (به این نوع اصطلاحا اسپرینت رو یا کف رو می گویند.)
· دوچرخه سوارانی که در کل تور به مقامهای نخست می رسند ، مانند لانس آرمسترانگ ، یان الریش ، الکساندر وینوکوروف و ایوان باسو کمتر تک مرحله ها را فتح می کنند.

Admin

پست بعدی

روانشناسي تنيس روي ميز

س آبا ۱۴ , ۱۳۹۸
مقدمه: روانشناسي ورزش در بر گيرنده گزينش درست و برانگيختن ورزشكاران است به گونه اي كه هر ورزشكاربتواند در بالاترين حد توانايي خود به رقابت بپردازد.ورزشكاران در اين راستا بايد راهبردهايي را بكار گيرند تا رقيبان را روحيه زدايي كنند،باسطح بسيار بالاي فشار مقابله و يا آن را كم كنند،از […]